26 lipca 2015

drożdżowe rogaliki z białym serem


 Jadąc na wieś, mijam przydrożne kapliczki i drzewa uginające się pod ciężarem niedojrzałych jeszcze owoców.
Warzywa kupuję od staruszki w kwiecistej chustce na głowie, mleko i jajka od pobliskiego rolnika. Brak ogromnych supermarketów sprawia, że ludzie żyją lokalnie. Kupują tylko to, co jest im potrzebne i gotują z tego, co rośnie w ogrodach i na polach.
Latem moja kuchnie jest prosta. Chętnie sięgam po to, co mam pod ręką. Obok. Latem, kuchnia na wsi, pachnie zupełnie inaczej. 


Dziś zapraszam Was na rogaliki.
Drożdżowe ciasto, serowe nadzienie i kajmakowa polewa. Prosto i smacznie.
Do nadzienia wykorzystałam wiejski twaróg, oczywiście nada się także i tan ze sklepu. Do części rogalików łącznie z twarogiem dodałam powidła owocowe domowej roboty.


Drożdżowe rogaliki z twarogiem.

500 g mąki pszennej tortowej,
20 g drożdży świeżych,
350 ml letniego mleka,
1 jajko
1 żółtko,
80 g miękkiego masła,
75 g cukru,
szczypta soli.


400 g twarogu na nadzienie,
2 żółtka,
łyżeczka proszku budyniowego,
cukier do smaku


masa kajmakowa z puszki,
wiórki kokosowe do posypania

dodatkowo roztrzepane jajko z odrobiną mleka do smarowaniaZ kilku łyżek mleka, drożdży i połowy cukru zrobić zaczyn. Pozostawić na 20 minut aby podwoił ilość.
Mąkę przesiać, dodać zaczyn i resztę składników (oprócz masła), wyrobić miękkie i gładkie ciasto.Na koniec wrobić masło.

Z ciastem drożdżowym niekiedy może pojawiać się problem. Może nam się wydawać, że jest zbyt luźne i klejące. Nie należy jednak dodawać zbyt dużo mąki, tylko delikatne i lekkie ciasto gwarantuje lekkie i puszyste wypieki. Pamiętajmy, że nawet luźne ciasto drożdżowe podczas wyrastania nabiera mocy i zmienia swoją konsystencję. 

Wyrobione ciasto odstawić do wyrastania. Powinno zająć to około 1 godziny. Jeśli w tym czasie ciasto nie podwoi swojej objętości należy dać mu jeszcze kilka minut.

Wyrośnięte ciasto krótko zagnieść, podzielić na 4 części. Z każdej wywałkować okrągły, niezbyt gruby placek. Ostrym nożem lub radełkiem wycinać trójkąty.
Ser wymieszać z cukrem,proszkiem budyniowym i żółtkami. Na każdy trójkąt nakładać po łyżeczce nadzienia, zwijać rogaliki od szerokiego boku trójkąta.
Rogaliki układać na blasze wyłożonej pergaminem w sporej odległości od siebie.Pozostawić na chwilę w cieple do podwojenia objętości.
Wyrośnięte rogaliki posmarować jajkiem roztrzepanym z łyżką mleka. Piec na złoty kolor w 200 stopniach celcjusza.

Wyjąć. Przestudzić na kratce.

Kajmak rozgrzać. Gdyby był zbyt gęsty można dodać łyżkę lub dwie mleka. Letnim posmarować rogaliki za pomocą pędzla cukierniczego, posypać wiórkami kokosowymi lub czekoladowymi.

Smacznego :)))


Brak komentarzy: